Podstawowe zasady 13-kartkowego pokera

Podstawowe zasady 13-kartkowego pokera

Chiński poker to rodzaj pokera karcianego, który wcale nie pochodził z Chin, jak mogłoby się wydawać. Uważa się, że miejscem pochodzenia Pineapple (odmiana nazwy gry) jest Skandynawia. Ten rodzaj pokera jest również nazywany „rosyjskim” lub „13-kartowym pokerem”.

Ta dyscyplina nie jest tak prosta, jeśli chodzi o obliczenia matematyczne i taktykę, więc zanim zaczniesz grać na pieniądze w chińskim pokerze, dokładnie przestudiuj zasady.

Ogólny opis zasad

Ogólny opis zasad

Jedyne, co łączy chińskiego pokera z klasycznymi dyscyplinami, to standardowa talia na 52 karty i kombinacje.

W rozdaniu może wziąć udział nie więcej niż trzech uczestników, którzy są zobowiązani do wykonania trzech kombinacji, umieszczając je w specjalnych boksach po poziomach. Górny boks jest przeznaczony na zestaw trzech kart, a środkowy i niższy na pięć kart. Im niższy boks, tym wyższa powinna być wartość umieszczonego w nim zestawu. Jeśli gracz naruszy te zasady, jego ręka jest uważana za „martwą”, to znaczy przegraną.

Uczestnicy otrzymują w sumie 17 kart na pięciu ulicach, z których należy użyć tylko 13. W pierwszej rundzie dealer rozdaje każdemu uczestnikowi pięć kart. Po tym, jak te karty znajdą swoje miejsca w jednej z linii, zaczyna się następna ulica. Od drugiej do piątej rundy dystrybucji gracz otrzymuje po trzy karty, z których dwie służą do tworzenia kombinacji, a jedna jest odrzucana. Przeciwnicy widzą tylko używane karty, a odrzucone karty pozostają zamknięte.

Po wypełnieniu wszystkich boksów są naliczane punkty, które nazywają się „jackpotami”. Kombinacje graczy w każdej linii są porównywane. Jednocześnie uczestnicy otrzymują punkty za najsilniejszy zestaw.

Gracz, któremu udało się zebrać w boksie z trzema kartami wysoką parę nie niższą od Dam, zachowując regularność zwiększania wartości zestawów w pozostałych dwóch, otrzymuje bonus o nazwie Fantazja. Jego istotą jest to, że gracz otrzymuje natychmiast 14 kart. Rywale nie widzą jego kombinacji do końca dystrybucji. Wszyscy pozostali gracze otrzymują swoje karty zgodnie z ogólnymi zasadami.

Kombinacje chińskiego pokera

Zasady nie są tak skomplikowane, jak mogą się wydawać początkującym. Starszeństwo kombinacji jest dokładnie takie samo jak w Omaha lub TX.

Aby wygrać w chińskim pokerze, musisz zebrać najsilniejszą kombinację. Górny rząd ma limit trzech kart, a środkowy i dolny – 5. Zwycięstwo ostatecznie zależy od strategii pokerzysty w tworzeniu kombinacji. Ważna jest logika rozkładu kombinacji po boksach:

  • Full – to dość rzadka kombinacja pięciu kart. Tę kombinację najlepiej umieścić w dolnym boksie, co przyniesie maksymalną liczbę punktów.
  • Poker – pięć kolejnych kart w tym samym kolorze. Ta kombinacja jest idealna w dolnym boksie, wtedy jak w średnim lepiej jest umieścić czysty Strit lub Kolor.
  • Kareta – cztery karty o tej samej wartości. W Ananasie taka kombinacja może znajdować się w dwóch dolnych boksach.
  • Full może znajdować się zarówno w środkowym, jak i dolnym boksie.
  • Kolor – pięć kart tego samego koloru. Jedno z najczęstszych kombinacji w Pineapple i może być umieszczone w dwóch dolnych boksach.
  • Strit – kombinacja pięciu kolejnych kart o różnych kolorach. Zaleca się dystrybucję w środkowym boksie.
  • Trójka – trzy karty o tej samej wartości. Najlepsza kombinacja w górnym boksie. Jeśli zestaw składa się z QQ i wyższych, otrzymasz Fantazje.
  • Dwie pary – częsta kombinacja, ale całkowicie bezużyteczna w chińskim pokerze. Najlepiej ustawić kombinacje w środkowym boksie.

Specjaliści od dawna koncentrują się nie na najlepszej kombinacji, ale na samym procesie dystrybucji kart do boksów. Tak więc dolny boks z 5 kartami powinnien zawierać najsilniejszą kombinację, środkowy – prostszą, a górny – najsłabszą. Jeśli gracz nie zebrał żadnych kombinacji, jego ręka jest uważana za „martwą”. Strategia ostatecznie określa zwycięzcę.

Najlepsza strategia w Pineapple

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że strategie gry w pokera są proste i identyczne z Omaha lub Hold’em. Jednak tak nie jest. W chińskim pokerze ważne jest, aby szybko operować informacjami i obliczać szanse pokera. Nie tylko z własnej ręki, ale także z rąk rywali.

W tej grze najlepszą strategią jest przestrzeganie zasady starszeństwa rzędów. Ta zasada jest podstawą sukcesu w Pineapple. Kombinacja w środkowym boksie nie powinna być silniejsza od dolnej, w przeciwnym razie ręka będzie „martwa”. Najlepszą strategią jest zebranie najlepszych kombinacji na dole i dążenie do Fantazji na górze. 

Chiński Poker Pineapple to świetna okazja dla graczy, którzy chcą nauczyć się matematyki w pokerze. Zaletą Pineapple jest to, że można w niego grać zarówno online, jak i na żywo. Zalecamy, aby nowi gracze najpierw zagrali w chińskiego pokera za darmo w online roomach, aby udoskonalić wszystkie strategie i zdobyć bogate doświadczenie.